Podstrona: Wykład dla uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Wykład dla uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie

2021-12-02 , red.  Jakub Wojturski, Wioletta Kulczyńska
Wykład dr. inż. J. Wojturskiego,

24 listopada 2021 r. w ramach podpisanego porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Rzeszowską a Zespołem Szkół Elektronicznych w Rzeszowie odbył się wykład nt. „Dwie całki w multimetrze, czyli skąd się bierze wynik pomiaru”. Spotkanie poprowadził dr inż. Jakub Wojturski z Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.

Opis wydarzenia

W wykładzie wzięli udział uczniowie klas czwartych o specjalności technik automatyk oraz technik elektronik. Tematyka wykładu dotyczyła budowy i zasady działania woltomierza z przetwornikiem analogowo-cyfrowym, wykorzystującym metodę dwukrotnego całkowania. Uczniowie mogli szczegółowo zapoznać się z budową i zasadą działania przetwornika oraz sposób przetwarzania sygnałów w woltomierzu z przetwornikiem dual slope. Poza wiedzą techniczną prowadzący przedstawił uczniom informacje związane z zastosowaniem matematyki i fizyki w technice pomiarowej (pochodna, całka, interpretacja fizyczna pochodnej oraz całki oznaczonej). Omówił również zagadnienia dotyczące szacowania liczbowych miar dokładności pomiaru przyrządami cyfrowymi oraz przedstawił zasady dobrych praktyk pomiarowych na oscyloskopie cyfrowym.