Światowe sławy fizyki na Politechnice Rzeszowskiej
W Politechnice Rzeszowskiej rozpoczęła się 13. międzynarodowa konferencja z zakresu fizyki teoretycznej ”Symmetry and Structural Properties of Condensed Matter” SSPCM 2018. Biorą w niej udział wybitni fizycy z całego świata.
Konferencja jest poświęcona najnowszym osiągnięciom i odkryciom z zakresu fizyki ciała stałego oraz innowacyjnym technologiom i inżynierii układów elektronicznych. Jest skierowana zarówno do młodych naukowców na początku ich kariery, jak i do uznanych ekspertów.
- Tematyka konferencji obejmuje szeroki zakres problemów i zjawisk, które swoje podstawy mają w fizyce fazy skondensowanej. To zagadnienia symetrii i topologii, korelacji w układach niskowymiarowych, zagadnienia dynamiki kwantowej, właściwości nanostruktur, spintroniki, izolatorów topologicznych czy informacji kwantowych - tłumaczy dr Sławomir Wolski, prodziekan Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej.
Podczas otwarcia uczestników konferencji przywitał prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej, który życzył wszystkim owocnych obrad.
Do Rzeszowa przyjechali wybitni fizycy z Japonii, Chin, USA, Kanady, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Holandii, Czech, Niemiec. Polskę reprezentują naukowcy z Rzeszowa, Warszawy, Krakowa i Wrocławia.
- Wśród prelegentów i uczestników konferencji znajdują się sławy naukowe z całego świata, co czyni konferencję unikatową w skali Polski, a Rzeszów i jej uczelnie stają się rozpoznawalne w świecie, jako prężny ośrodek naukowy - dodaje S. Wolski.
SSPCM 2018 potrwa do 15 września br. Została zorganizowana wspólnie przez Politechnikę Rzeszowską i Uniwersytet Rzeszowski.
Pierwsza międzynarodowa konferencja fizyki teoretycznej SSPCM odbyła się w 1990 r. w Zajączkowie. Od 2014 r. konferencja odbywa się w Rzeszowie W ciągu swojej prawie trzydziestoletniej historii gościła wielu wybitnych naukowców z całego świata i wprowadziła wielu młodych naukowców do czołówki badań fizyki materii skondensowanej.