Podstrona: Stypendia pomocowe dla studentów z Ukrainy / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Stypendia pomocowe dla studentów z Ukrainy

2022-12-06 , red.  Anna Worosz
Stypendia pomocowe dla studentów z Ukrainy

Politechnika Rzeszowska jest uczestnikiem projektów „Stypendia pomocowe Amazon-Perspektywy” oraz „Stypendia pomocowe NatWest-Perspektywy”, których celem jest wsparcie obywateli Ukrainy studiujących na polskich uczelniach technicznych wchodzących w skład Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT). Dzięki tej inicjatywie 42 studentów będących obywatelami Ukrainy otrzymało wsparcie finansowe.

Zgodnie z zasadami projektów świadczenie to zostało wypłacone jednorazowo w wysokości 1000 zł brutto dla jednego studenta. „Stypendia pomocowe NatWest-Perspektywy” zostały przyznane 13 studentom Politechniki Rzeszowskiej, a „Stypendia pomocowe Amazon-Perspektywy” 29 studentom naszej uczelni będącym obywatelami Ukrainy, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej spowodowanej konfliktem zbrojnym toczącym się w Ukrainie. Wsparcie udzielane w formie świadczeń finansowych (zapomóg) zostało zorganizowane przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i jest wypłacane ze środków przekazanych przez firmy Amazon i NatWest.

Zapomoga była przyznawana na wniosek studenta. Podczas rozpatrywania wniosków brano pod uwagę trudną sytuację materialną i rodzinną studenta, wynikającą z trwającego konfliktu zbrojnego w Ukrainie, w szczególności związaną z: utratą źródła utrzymania, powołaniem do służby wojskowej i walki na froncie rodziców/rodzica studenta, śmiercią rodziców/rodzica w wyniku działań wojennych, koniecznością opuszczenia miejsca zamieszkania przez studenta lub członków jego najbliższej rodziny, szkodami poniesionymi w wyniku wojny, trudną sytuacją zdrowotną (choroba studenta lub członka jego najbliższej rodziny, niepełnosprawność).