Politechnika Rzeszowska uczestnikiem programu Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) zatwierdziła i przedstawiła listę podmiotów, które otrzymały środki finansowe w programie Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe na realizacje zgłoszonych Projektów.
Projekt Międzynarodowa współpraca w zakresie systemów złożonych i nowoczesnych technologii zgłoszony do konkursu przez Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk (IPPT PAN), w którym Politechnika Rzeszowska jest jednym z trzynastu partnerów, uzyskał w tym programie akceptację oraz finansowanie.
Oprócz IPPT PAN i PRz partnerami zaangażowanymi w realizacje projektu jest sześć uniwersytetów z USA: Princeton University, University of Kansas, Texas Tech University, University of Californie, University of Illinois, Luisiana State University, dwie instytucje z Francji: Ecole Polytechnique, Lorraine University, oraz Sapienza University of Rome(Włochy), University of Tartu (Estonia), University of Auckland (New Zealand), University of Derby (GB).
W dniach 3-5 lipca 2019 r. w Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się szósta edycja międzynarodowej konferencji Conference on Nano and Micromechanics. Jej celem jest rozpowszechnienie wiedzy oraz problematyki badawczej uczestników projektu w środowisku międzynarodowym. Podczas konferencji zostaną przedstawione najnowsze osiągnięcia naukowe zarówno o dużej wartości aplikacyjnej, jak i z obszaru badań podstawowych w zakresie nano i mikromechaniki w aspekcie systemów złożonych oraz nowoczesnych technologii.
Osobą odpowiedzialną za realizację tego przedsięwzięcia jest Pani dr hab. Anna Kucaba-Piętal, prof. PRz, Kierownik Zakładu Mechaniki Płynów i Aerodynamiki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, która jest współinicjatorką tego cyklu konferencji.