Podstrona: Pokaz wojskowy w Politechnice Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Pokaz wojskowy w Politechnice Rzeszowskiej

2019-01-24
Pokaz wojskowy w Politechnice Rzeszowskiej

Studenci bezpieczeństwa wewnętrznego i specjalności pilotaż Politechniki Rzeszowskiej wzięli udział w pokazie sprzętu wspinaczkowego i alpinistyki górskiej. Poznali też możliwości elektronicznego zestawu treningowego Aktyn w konfiguracji z pneumatycznym karabinem treningowym Beryl. Pokaz zorganizowano w Centrum Fizjoterapii i Sportu Politechniki Rzeszowskiej.

Pomysłodawcą i organizatorem pokazu był dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg Ryszard Pietras oraz firma Seven Right z Krakowa, która jest głównym producentem karabinu i zestawu treningowego Aktyn.

Głównym elementem pokazu była prezentacja statyczna i dynamiczna elektronicznego zestawu treningowego Aktyn, który można wykorzystywać w dzień i w nocy na różnych odległościach w terenie otwartym i zabudowanym w powiązaniu z urządzeniami stroboskopowymi i dźwiękowymi. Poprzez zestaw treningowy można konfigurować rozmieszczenie tarcz strzeleckich w różnych kierunkach i w różnych odległościach w rozbiciu na tarcze tzw. swój-obcy.

- Jest realna szansa, że prezentowany zestaw treningowy zostanie zaadaptowany na terenie Politechniki Rzeszowskiej. Jesteśmy jedyną uczelnią w Polsce, w której ten pokaz jest przeprowadzony – mówił otwierając spotkanie prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.

W trakcie pokazu instruktorzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich zaprezentowali też studentom różne typy uprzęży wspinaczkowej oraz niezbędny ekwipunek indywidualnego wyposażenia stosowany w alpinistyce wysokogórskiej. Przedstawiono także w praktyce działanie par wspinaczkowych, metody asekuracji oraz ewakuacji poszkodowanego z wysokich partii tarasów metodą linową.

Studenci uczestniczący w pokazie mówili, że zdobyli ciekawie informacje jakie systemy wykorzystuje się obecnie w wojsku i mieli możliwość przetestowania ich w praktyce.

- Pokaz bardzo mi się podobał. Chciałbym, żeby projekt Aktyn funkcjonował na Politechnice Rzeszowskiej i był dostępny dla studentów – mówił Jakub Krupa, student bezpieczeństwa wewnętrznego.