Podstrona: Otwarcie AssecoLab / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Otwarcie AssecoLab

2023-05-24 , red.  Anna Worosz
Studenci WEiI w AssecoLab,

Na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki otworzono nowoczesne laboratorium Asseco. To efekt współpracy tej firmy z Politechniką Rzeszowską, która trwa od 2013 r. Nowoczesny sprzęt i rozwiązania techniczne umożliwią kształcenie studentów oraz realizację projektów z zakresu sztucznej inteligencji.

Współpraca uczelni z Asseco

Ścisła współpraca pomiędzy firmą Asseco a Politechniką Rzeszowską trwa od 2013 r., kiedy to podjęto rozmowy, których efektem było uruchomienie w 2014 r. Laboratorium Systemów Klasy Enterprise do realizacji prac naukowo-badawczych i dydaktyki. Od tego czasu laboratorium cieszyło się ogromną popularnością wśród studentów oraz kół naukowych. Zorganizowano w nim wiele różnych przedsięwzięć związanych z obecnością firmy Asseco w życiu akademickim studentów PRz, takich jak: Asseco TECHBreakFast, GeekWeek, Xamarin.Forms, Olimpiadę Euroelektra, Noc Odkrywców, konferencję Something About IT Security. Laboratorium pod patronatem Asseco stało się miejscem integracji studentów, kreowania nowych idei oraz praktycznej realizacji wielu projektów i pomysłów.

Uczestnicy

Uroczystego otwarcia dokonali prorektor ds. kształcenia dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki dr hab. inż. Roman Zajdel, prof. PRz, kierownik Zakładu Systemów Złożonych dr hab. inż. Dominik Strzałka, prof. PRz oraz wiceprezes firmy Asseco Zbigniew Pomianek. W wydarzeniu udział wzięli studenci Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.

O laboratorium

AssecoLab w nowoczesnej odsłonie będzie służyć studentom do zajęć w ramach prowadzonych kierunków studiów, ale także jako miejsce spotkań kół naukowych. Dr hab. inż. Dominik Strzałka, prof. PRz podkreślił wysoką moc obliczeniową sprzętu, który umożliwi kształcenie studentów m.in. z zagadnień sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i najnowocześniejszych rozwiązań programistycznych. W ramach działalności laboratorium będą realizowane następujące tematy: kształcenie studentów z zakresu projektowania i implementacji systemów informatycznych klasy enterprise, kształcenie studentów z zakresu współczesnych metod wytwarzania złożonego oprogramowania i pracy zespołowej, współpraca Politechniki Rzeszowskiej oraz Asseco w zakresie realizacji prac dyplomowych i badań naukowych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja, programowanie aplikacji webowych, realizacja projektów informatycznych w kooperacji Politechniki Rzeszowskiej oraz Asseco, wsparcie realizacji praktyk i staży studenckich oferowanych przez Asseco, organizacja wspólnych przedsięwzięć Politechniki Rzeszowskiej oraz Asseco promujących informatykę, kursy szkoleniowe prowadzone przez koła naukowe oraz projekty realizowane przez koła naukowe.