Podstrona: Nowoczesna pracownia pomiarowa na WMT / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Nowoczesna pracownia pomiarowa na WMT

2022-12-06 , red.  Anna Worosz
Od lewej: J. Ruszkowski, L. Nadbereżny, prof. P. Koszelnik,

Na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli odbyło się uroczyste podpisanie umowy z firmą Mitutoyo połączone z otwarciem nowej pracowni pomiarowej w Laboratorium Metrologii. W nowym laboratorium powstały stanowiska do pomiarów zewnętrznych, głębokości, wymiarów i odległości otworów, rowków i podcięć.

Strony umowy

W wydarzeniu udział wzięli: rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny oraz wiceprezes Mitutoyo Polska Sp. z o.o. Jakub Ruszkowski. Uczestników przywitał dziekan WMT dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. PRz, a dr Andrzej Chmielowiec zaprezentował plany utworzenia nowego kierunku studiów i interdyscyplinarnego zespołu badawczego ukierunkowanego na inteligentne systemy predykcyjne w przemyśle. Dyrektor sprzedaży Mitutojo Polska Michał Rutkowski przedstawił historię firmy Mitutoyo i jej ekspansję rynków na całym świecie.

Przebieg spotkania

Umowę sygnowali rektor naszej uczelni prof. Piotr Koszelnik i wiceprezes Mitutoyo Polska Jakub Ruszkowski, który podkreślił, że dzięki wsparciu firmy Mitutoyo studenci będą mieli dostęp do najnowszych rozwiązań z zakresu współrzędnościowych pomiarów. Zdaniem J. Ruszkowskiego studenci powinni mieć dostęp do najnowszego sprzętu, ponieważ dobrze wykształceni inżynierowie sprawiają, że lokalny przemysł może się rozwijać: „Bez tego nie będzie to możliwe. Do tego wzrostu dokładamy też naszą cegiełkę i mamy nadzieję, że ten sprzęt będzie dobrze służył przemysłowi i badaniom naukowym”.

„Dzięki współpracy z Mitutoyo mamy możliwość rozszerzenia naszych kompetencji, zarówno własnych na potrzeby nauki, jak i naszych studentów. Zapotrzebowanie na inżynierów, absolwentów Wydziału Mecahniczno-Technologicznego w Stalowej Woli jest bardzo duże, a naszym zadaniem jako uczelni jest zapewnienie odpowiedniej, nowoczesnej infrastruktury, dzięki której studenci będą zdobywali wiedzę na najwyższym poziomie” – mówił prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik. „Gorąco zachęcam młodzież ze Stalowej Woli i okolic do studiowania na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym, ponieważ jest to miejsce, które daje olbrzymie możliwości rozwoju na przyszłość i gwarancję dobrej pracy.”

Laboratorium Metrologii

Na wyposażeniu laboratorium jest m.in. maszyna współrzędnościowa do bardzo precyzyjnych pomiarów oraz stanowiska do pomiarów manualnych. Z pracowni będą mogli korzystać nie tylko studenci, lecz także okoliczne firmy. Będzie tu można sprawdzić produkty lub testować procesy i urządzenia. Studenci WMT nauczą się dokonywać dokładnych pomiarów, jakie wykonywane są w firmach produkcyjnych. Domeną najnowszych rozwiązań pomiarów współrzędnościowych oraz stanowisk pomiarów ręcznych przekazanych przez firmę Mitutoyo jest dokładność pomiarów, która dochodzi do tysięcznej części milimetra. Wspomniana firma nie tylko dostarczyła sprzęt, zapewni również odpowiednie szkolenia.