Podstrona: Delegacja z Portugalii odwiedziła Politechnikę Rzeszowską / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Delegacja z Portugalii odwiedziła Politechnikę Rzeszowską

2018-10-18
Delegacja z Portugalii odwiedziła Politechnikę Rzeszowską

W dniu 17 października br. na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się spotkanie przedstawicieli władz naszej uczelni z delegacją z Portugalii.

Na spotkaniu obecni byli Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, Prorektor PRz ds. kształcenia dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, Dyrektor Centrum Fizjoterapii i Sportu PRz dr Adrianna Gardzińska oraz Zastępca Dyrektora CFiS ds. badań i rozwoju dr Ewa Polak.

Delegację z Portugalii stanowili: Abel Fiquiredo profesor z Instituto Politécnico de Viseu - Escola Superior de Educaçãoi i António Vences Brito profesor z Instituto Politécnico de Santarém - Escola Superior de Desporto de Rio Maior. Obaj profesorowie są specjalistami w zakresie nauk o sporcie.

Celem wizyty była wymiana informacji o warunkach funkcjonowania wychowania fizycznego i sportu akademickiego w strukturach uczelni politechnicznych. Wymieniono cenne uwagi na temat obecnie funkcjonujących w obu krajach systemów wspierania projektów promujących aktywność fizyczną i sport w politechnikach oraz możliwości współpracy z samorządami lokalnymi. Rozmawiano o możliwościach nawiązania współpracy pomiędzy Politechniką Rzeszowską oraz ww. uczelniami z Portugalii m. in. w zakresie realizacji wspólnych interdyscyplinarnych projektów naukowych.

Spotkanie było też okazją do dyskusji na temat potrzeby tworzenia nowych obszarów w kształceniu profesjonalnych kadr do pracy w szeroko rozumianym sporcie. Tematem rozmów było też przygotowanie programów dla nowo powstającego na Politechnice Rzeszowskiej kierunku kształcenia w zakresie zarządzania sportem. Nowy kierunek ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu zarządzania instytucjami, klubami i stowarzyszeniami sportowymi w wymiarze zarówno menedżerskim, marketingowym, jak i ekonomicznym.

W przyszłym roku planowana jest rewizyta przedstawicieli PRz w Politécnico de Santarém - Escola Superior de Desporto de Rio Maior.

Dr Ewa Polak