Podstrona: Badania dotyczące problematyki przemocy w szkole, używania środków psychoaktywnych i uzależnień behawioralnych / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2021-01-20 , red.  Anna Worosz
kategoria: Nauka

W ramach zleconego zadania publicznego dr hab. Eugeniusz Moczuk, profesor Politechniki Rzeszowskiej wraz z zespołem Fundacji Pasieka przeprowadził jesienią 2020 r. badanie dotyczące występowania zjawiska przemocy, używania środków psychoaktywnych oraz problemu uzależnień behawioralnych wśród uczniów rzeszowskich szkół. Wyniki badań zebrane przez prof. Eugeniusza Moczuka w pracy Młodzież Miasta Rzeszowa wobec problematyki przemocy w szkole, używania środków psychoaktywnych i uzależnień behawioralnych zostały opublikowane przez Fundację Pasieka.

Uzależnienie od Internetu to największy problem młodzieży z Rzeszowa. Takie wnioski wypływają z badań, które zostały przeprowadzone przez dr. hab. Eugeniusza Moczuka, prof. PRz wraz z Fundacją Pasieka na zlecenie Urzędu Miasta Rzeszowa. Przebadano około 1100 nastolatków z Rzeszowa ze szkół podstawowych, zawodowych i średnich. Badania dotyczące przemocy w szkole, używania środków psychoaktywnych i uzależnień behawioralnych są przeprowadzane w Rzeszowie co pięć lat.

„Obecnie przemoc fizyczną zastępuje ta psychiczna, nazwana w ankiecie „wyśmiewaniem się” czy „robieniem głupich kawałów”. Ciężar przemocy przenosi się do Internetu” – podkreśla prof. PRz Eugeniusz Moczuk. Palenie papierosów na przerwie między lekcjami nie jest już modne wśród młodych rzeszowian, natomiast nastolatki dość chętnie sięgają po alkohol. Ponad 40 procent badanych przyznało się do picia. „Dobrym trendem jest to, że w 2020 r. wielu badanym nie udało się kupić alkoholu. Niepokoi mnie fakt, że wciąż mogą go jednak zdobyć w sklepie” – dodaje profesor.

Wyniki przeprowadzonych ankiet wskazują również, że nastolatkowie coraz częściej sięgają po narkotyki. Obecnie uczniom zdecydowanie łatwiej jest dotrzeć do substancji psychoaktywnych przez Internet. „Nie potrzeba specjalnych znajomości czy wiedzy. Wystarczy otworzyć komputer z dostępem do sieci i wpisać odpowiednie hasła” – zaznacza prof. PRz E. Moczuk.

Podczas badań zaobserwowano także zmiany społeczne. Najbardziej widoczne są one w rzeszowskich liceach. Zdaniem prof. Eugeniusza Moczuka dawniej licea ogólnokształcące były szkołami z wyższym poziomem, a teraz młodzież jest mocno liberalna w stosunku do otaczającego ją świata. „To właśnie wśród licealistów zaobserwowaliśmy największy wzrost zainteresowania środkami psychoaktywnymi” – zwraca uwagę Karol Grześkiewicz z Fundacji Pasieka.

Okazuje się, że aby się odurzyć, nie trzeba kupować „działek” od dilera. Wystarczy wizyta w osiedlowej aptece. Stan odurzenia można uzyskać, przyjmując mieszankę powszechnie dostępnych leków bez recepty. Nastolatki potrafią np. odpowiednio wykorzystać syropy na kaszel, leki ułatwiające oddychanie lub te stosowane na chorobę lokomocyjną. Profesor zwraca też uwagę, że ciężar uzależnień przesuwa się z chemicznych na behawioralne. Do tego bez wątpienia przyczynił się Internet i media społecznościowe.

Wyniki badania zostały zaprezentowane podczas konferencji, która odbyła się w formie zdalnej 10 grudnia ubiegłego roku z udziałem przedstawicieli rzeszowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Publikacja Młodzież Miasta Rzeszowa wobec problematyki przemocy w szkole, używania środków psychoaktywnych i uzależnień behawioralnych jest dostępna na stronie internetowej Fundacji Pasieka.