Podstrona: Aeroprojekt dla osób z niepełnosprawnościami / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Aeroprojekt dla osób z niepełnosprawnościami

2023-11-08 , red.  Arkadiusz Bulanda
Szkolenie teoretyczne i praktyczne dla szybowników z niepełnosprawnościami,

W połowie września Aeroklub Stalowowolski we współpracy z Fundacją im. doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ realizował w Bezmiechowej kolejny etap projektu „Rozwiń Skrzydła”. Jest to pierwszy w Polsce aeroprojekt dla osób z niepełnosprawnościami, w którym uczestnicy uczą się samodzielnego pilotażu paralotnią lub szybowcem.

Przy udziale Akademickiego Ośrodka Szybowcowego, na lądowisku Politechniki Rzeszowskiej grupa pilotów z niepełnosprawnościami wykonała w ramach szkolenia kilkadziesiąt lotów, które poprzedzone były przygotowaniem naziemnym.

Szkolenie teoretyczne i praktyczne

Z zajęć teoretycznych piloci mogli uzyskać wiedzę na temat takich zagadnień, jak: start szybowca za wyciągarką w górach, lądowanie pod stok, postępowanie w sytuacjach szczególnych i awaryjnych na lądowisku Bezmiechowa, start grawitacyjny, zasady wykonywania lotów żaglowych, specyficzne warunki klimatyczne i terenowe Bieszczadów oraz pogórza.

W szkoleniu praktycznym chodziło głównie o zestawienie latania nizinnego i górskiego, ponieważ są to dwie różne szkoły latania. Uczestnicy projektu to osoby już wyszkolone, lecz z doświadczeniem wyłącznie nizinnym. Pierwsze loty w górach były dla nich przede wszystkim nowym doświadczeniem, z którym musieli się zmierzyć, i trzeba przyznać, że poradzili sobie z tym bardzo dobrze.

Mamy nadzieję, że loty, które u nas wykonali, będą dla nich podniesieniem swoich własnych kwalifikacji pilotażowych oraz rozszerzeniem lotniczych horyzontów, a to z pewnością będzie miało wpływ na bezpieczeństwo ich latania.

Na koniec warto dodać, że to pierwszy raz kiedy odwiedzili nas szybownicy z niepełnosprawnościami, z paralotniarzami z niepełnosprawnościami spotykamy się w Bezmiechowej już niemal cyklicznie co roku. Fundacja im. doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ oraz Aeroklub Stalowowolski robią przysłowiowy „kawał dobrej roboty”. Cieszymy się, że jako Akademicki Ośrodek Szybowcowy możemy być częścią tej wspaniałej inicjatywy.