Podstrona: 30-lecie Wydziału Zarządzania / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

30-lecie Wydziału Zarządzania

2023-10-30 , red.  Kinga Oszust, Marta Jagiełowicz
Dr hab. B. Zatwarnicka-Madura, prof. PRz,

We wrześniu 2023 r. w ramach Jubileuszu 30-lecia Wydziału Zarządzania na Politechnice  Rzeszowskiej odbyła się Konferencja Naukowa „Kierunki rozwoju współczesnego zarządzania w nauce i w biznesie”. Obchody jubileuszu wydziału zakończyła pierwsza w historii jednostki Gala Absolwenta.

O konferencji

Podczas uroczystego otwarcia konferencji można było wysłuchać interesujących wystąpień władz uczelni oraz wydziału. Rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik rozpoczął swoje wystąpienie od refleksji, wskazując, że jest rówieśnikiem Wydziału Zarządzania w kontekście swojej obecności na Politechnice Rzeszowskiej. Następnie zwrócił uwagę na siłę naukową wydziału, który to zdobył uprawnienia do doktoryzowania i habilitowania w każdej prowadzonej dyscyplinie. Rektor podkreślił również, że Wydział Zarządzania jest drugą największą jednostką na uczelni.

Z kolei prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz zaprezentował rys historyczny wydziału. Podkreślił, że inicjatorem powstania wydziału był dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, prof. WSiZ. Wskazał, że przez 30 lat wydział ukończyło 36 tys. absolwentów. W dalszej części prof. G. Ostasz przedstawił sylwetki kilkudziesięciu pracowników.

Dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, prof. PRz przedstawiła historię, teraźniejszość i przyszłość wydziału.

Podczas konferencji można było wysłuchać  wystąpień zaproszonych keynote speakerów, takich jak: prof. dr hab. Witold Orłowski, prof. dr hab. Andrzej Rychard, dr Leszek Mellibruda, dr hab. inż. Dariusz Siemieniako, prof. PB, prof. ALK, prof. Krzysztof Kubacki.

Chociaż tematyka wystąpień była zróżnicowana, można wskazać na dwie istotne kwestie podkreślane w poszczególnych wystąpieniach: nowoczesne technologie oraz człowiek.

Panel praktyków biznesu

W pierwszym dniu konferencji odbył się również panel praktyków biznesu. Wystąpili w nim: prezes JR HOLDING ASI S.A. January Ciszewski, współtwórca i jeden z głównych akcjonariuszy PROPOINT S.A. Marcin Kowol, założyciel MM Prime TFI S.A. (Asset Management) Maciej Michalski oraz dr hab. Bolesław Goranczewski z Grupy Azoty ZAK S.A. Zaproszeni goście przedstawili kluczowe wyzwania, jakie napotkali w prowadzonej działalności, w tym te związane m.in. z pandemią Covid-19 oraz wojną w Ukrainie. Wskazali także, jak próbowali lub nadal próbują sprostać tym wyzwaniom.

Sesje naukowe

W drugim dniu konferencji odbyły się dwie sesje naukowe. Wzięli w nich udział przedstawiciele uczelni z całej Polski, w tym: Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wspólnej Szkoły Doktorantów Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Głos zabrał również przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego.

Moderatorami sesji byli: dr hab. inż. Agnieszka Cholewa-Wójcik, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dr hab. inż. Dariusz Siemieniako, prof. Politechniki Białostockiej, prof. Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Podobnie jak podczas pierwszego dnia, wspólnym tematem łączącym bardzo ciekawe, jednak różnorodne wystąpienia były nowoczesne technologie oraz człowiek. W trakcie wystąpień nie zabrakło gratulacji i życzeń kolejnych 30 lat dla Wydziału Zarządzania.

Gala Absolwenta

Uroczystego otwarcia Gali Absolwenta dokonali: dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, prof. PRz oraz prof. dr hab. Grzegorz Ostasz. W swoim przemówieniu podkreślili, że to wyjątkowe wydarzenie jest nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale również do refleksji i wspomnień. Zwieńczeniem otwarcia był wspólny toast.

Na Gali zjawiło się wielu zaproszonych gości, w tym przedstawiciele świata nauki, biznesu, przyjaciele Wydziału Zarządzania oraz absolwenci. Spotkanie to stanowiło doskonałą okazję do odnowienia znajomości z czasów studenckich, wymiany doświadczeń. Cenną pamiątkę dla Wydziału Zarządzania przekazał były prezydent Miasta Rzeszów Mieczysław Janowski – perłę, która symbolizuję 30 rocznicę nazywaną „perłową”. Całość wieczoru uświetnił pokaz tańca latino w wykonaniu Lemon Salsa.

Uroczystość ta była nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale również do refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami i planami na przyszłość. Rozmowy, które miały miejsce w trakcie Gali, stanowiły inspirację do dalszej współpracy i rozwoju naszej społeczności.