Tytuł naukowy dla pracownika Politechniki Rzeszowskiej - Profesor Anna Kucaba-Piętal
W dniu 25 października br. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda na mocy Postanowienia nr 115.10.2019 nadał tytuł profesora nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród nominowanych była prof. Anna Kucaba-Piętal, Kierownik Zakładu Mechaniki Płynów i Aerodynamiki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, która otrzymała tytuł profesora nauk inżynieryjno–technicznych.
Prof. dr hab. Anna Kucaba-Piętal jest absolwentką Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, dyplomantka i doktorantka prof. Władysława Fiszdona. Stopień doktora habilitowanego z wyróżnieniem uzyskała w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Od 2006 roku jest wybieralnym członkiem Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk (KM PAN).
Jej działalność naukowa skupia się wokół dwóch osi tematycznych: wybranych zagadnień technicznych związanych z problematyką badania ustrojów nośnych, problematyką przepływów w silnikach lotniczych, oraz problematyką pomiaru przepływów podczas lotu samolotów. Badania z tego zakresu realizowała w ramach stażu przemysłowego, 7 grantów, w tym jednego międzynarodowego, finansowanego przez EU w ramach 7 PR, w którym kierowała stroną polską.
Drugą oś stanowią podstawy nanotechnologii: współczesne problemy mechaniki w szczególności mikrofluidyki i nanofluidyki. Zostały zrealizowane badania w ramach 6 projektów badawczych. W tym zakresie uzyskała szereg ważnych rezultatów jak odkrycie efektu wpływu oddziaływań materiałowych na granicy faz płyn/ścianka na charakterystyki hydrodynamiczne przepływu o dużym znaczeniu nie tylko poznawczym ale i aplikacyjnym. Zainicjowała konferencję „Conference on Nano and Micromechanics” współorganizowaną przez KM PAN, która odbywa się cyklicznie co 2 lata.
Prof. Anna Kucaba-Piętal bardzo aktywnie uczestniczy w życiu naukowym: krajowym i międzynarodowym. Jest członkiem licznych komitetów naukowych konferencji i czasopism, komitetów konkursowych oraz stowarzyszeń naukowych. Współpracuje z sektorem przemysłowym i naukowcami z innych ośrodków.
Jest autorką ponad 110 publikacji naukowych (24 z listy JCR), 2 monografii, 3 patentów, 65 doniesień konferencyjnych. Wypromowała 4 doktorów. Za działalność naukową otrzymała 15 nagród, w tym 2 Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz prestiżową nagrodę Srebrnych Skrzypiec za monografię profesorską.